| Engine Type | HPE Single cylinder i-get 4-stroke |
|---|---|
| Displacement | 278 cc |
| Bore x Stroke | 75 x 63 mm |
| Starter | Electric |
| Fuel Capacity | 8.5 ± 0.5 L |
| Cooling system | Liquid-cooled |
| LxWxH | 1980 x 795 x 1380 mm |
|---|---|
| Seat Height | 790 mm |
| Brakes Front | Ø 220 mm stainless steel disc with hydraulic control – ABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Ø 220 mm stainless steel disc with hydraulic control – ABS/ASR |
| Tyre Size Front | Tubeless 120/70 - 12” |
| Tyre Size Rear | Tubeless 130/70 - 12” |
| LAMS Approved | NO |
|---|
There’s a wealth of fantastic kit that comes as standard with every Vespa GTS SuperSport, including the Vespa MIA app which uses Bluetooth to connect your smartphone to the bike’s electronics. That not only gives you access to trip statistics, but also means you can make and receive calls, receive messages and manage your playlist without removing your hands from the handlebar.
The latest technologies meet timeless Vespa design in a glorious combination of shiny, textural and matt colours that create dramatic interplays of light and contrast. High-tech finishes in warm grey and fluorescent green catch the eye, while elements such as the seat in high-quality materials with contrast stitching, the underseat compartment with LED lighting.
Looking to take the gts-super-tech-300 for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the gts-super-tech-300? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.