| Frame Design | Tubular frame, steel, self-extracting swingarm axles, bash guard |
|---|---|
| LxWxH | 1560 x 660 x 970 mm |
| Seat Height | 700 mm |
| Ground Clearance | 255 mm |
| Wheel Base | 1085 mm |
| Brakes Front | 180 mm front rotor, hydraulic 2-piston disc brakes, ball ended levers with reach adjustment |
|---|---|
| Brakes Rear | 180 mm solid rear rotor, hydraulic 2-piston disc brakes, ball ended levers with reach adjustment, with guard |
| Tyre Size Front | 20 x 2.50 in, trials pattern |
| Tyre Size Rear | 14 x 3.25 in, trials pattern motorcycle construction |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Looking to take the txp-20-powered-by-oset for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the txp-20-powered-by-oset? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.