| Frame Design | Tubular frame, steel, self-extracting swingarm axles, bash guard |
|---|---|
| LxWxH | 1320 x 585 x 820 mm |
| Seat Height | 550 mm |
| Ground Clearance | 230 mm |
| Wheel Base | 720 mm |
| Brakes Front | Solid 160 mm rotor, hydraulic 2-piston disc brakes, ball ended levers with reach adjustment |
|---|---|
| Brakes Rear | Solid 160 mm rotor, hydraulic 2-piston disc brakes, ball ended levers with reach adjustment |
| Tyre Size Front | 16 x 2.5 in, trials pattern, motorcycle construction |
| Tyre Size Rear | 16 x 2.8 in, trials pattern motorcycle construction |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Looking to take the txp-16-powered-by-oset for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the txp-16-powered-by-oset? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.