Learner Approved Motorcycle
| Engine Type | Liquid-cooled, inline 3-cylinder, 12 valve, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 660 cc |
| Bore x Stroke | 74 x 51.1 mm |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Fuel Capacity | 14 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Tubular steel perimeter frame |
|---|---|
| Seat Height | 810 mm |
| Wheel Base | 1425 mm |
| Brakes Front | Twin 310mm floating discs, 4 piston radial callipers, ABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Single 220mm fixed disc, single piston sliding calliper, ABS |
| Tyre Size Front | 120/70 ZR 17 |
| Tyre Size Rear | 180/55 ZR 17 |
| LAMS Approved | YES |
|---|
Looking to take the daytona-660 for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the daytona-660? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.