| Engine Type | Liquid-cooled, inline 3-cylinder, 12 valve, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 798 cc |
| Bore x Stroke | 78 x 55.7 mm |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Fuel Capacity | 14 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Tubular steel perimeter frame |
|---|---|
| Seat Height | 810 mm |
| Wheel Base | 1402 mm |
| Wheel Travel Front | Tubular steel perimeter frame |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 5.5 in |
| Brakes Front | Twin, 310 mm Floating discs, 4-piston radial calipers, OCABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Single, 220 mm fixed disc, single-piston sliding caliper, OCABS |
| Tyre Size Front | 120/70 R 17 |
| Tyre Size Rear | 180/55 R 17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
A high-energy riding experience that delivers the grin factor to every ride.
Looking to take the trident-800 for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the trident-800? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.