| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 660 cc |
| Bore x Stroke | 74 x 51.1 mm |
| Compression Ratio | 11.95:1 |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Cooling system | Liquid-cooled |
| Max Power | 54 PS / 53 bhp (39.8 kW) @ 8,750 rpm |
| Max Torque | 59 Nm @ 5,000 rpm |
| Frame Design | Tubular steel perimeter frame |
|---|---|
| Seat Height | 805 mm |
| Wheel Base | 1401 mm |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium, 17 x 3.5 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium, 17 x 5.5 in |
| Brakes Front | Nissin two-piston sliding calipers, twin 310mm discs, ABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Nissin single-piston sliding caliper, single 255mm disc, ABS |
| Tyre Size Front | 120/70R17 |
| Tyre Size Rear | 180/55R17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Limited to just one year, the New Trident 660 Triple Tribute Edition celebrates Triumph racing excellence.
To further enhance the exceptional quality, performance, and handling of the class-leading Trident 660, the New Trident 660 Triple Tribute Edition comes with Triumph Shift-Assist, fly screen and belly pan as standard, making it the ultimate, racing-inspired, middle-weight roadster.
Looking to take the trident-660-triple-tribute-edition for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the trident-660-triple-tribute-edition? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.