Learner Approved Motorcycle
| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 660 cc |
| Bore x Stroke | 74 x 51.1 mm |
| Compression Ratio | 11.95:1 |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Cooling system | Liquid-cooled |
| Max Power | 81 PS / 81 bhp (59.6 kW) @ 10,250 rpm |
| Max Torque | 64 Nm @ 6,250 rpm |
| Frame Design | Tubular steel perimeter frame |
|---|---|
| Seat Height | 805 mm |
| Wheel Base | 1401 mm |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 3.5 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 5.5 in |
| Brakes Front | Twin Ø310mm discs, Nissin 2-piston sliding calipers, OCABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Single Ø255mm fixed disc, single piston sliding caliper, OCABS |
| Tyre Size Front | 120/70R17 |
| Tyre Size Rear | 180/55R17 |
| LAMS Approved | YES |
|---|
Exhilarating performance and handling, unique retro-modern styling, best-in-class rider-focused technology and Triumph’s renowned premium build quality and component specification.
Looking to take the trident-660-lams for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the trident-660-lams? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.