| Engine Type | Liquid-cooled, inline 3-cylinder, 12 valve, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 765 cc |
| Bore x Stroke | 78 x 53.4 mm |
| Compression Ratio | 13.25:1 |
| Fuel Capacity | 15 l |
| Frame Design | Aluminium beam twin-spar frame, 2 piece high pressure die cast rear subframe |
|---|---|
| Seat Height | 839 mm |
| Wheel Base | 1397 mm |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium alloy, 5 spoke, 17 x 3.5 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 5.5 in |
| Brakes Front | Twin, 310 mm floating discs, Brembo Stylema 4-piston radial monobloc calipers, OCABS, Brembo MCS radial master cylinder |
|---|---|
| Brakes Rear | Single, 220 mm disc, Brembo single-piston caliper, OCABS |
| Tyre Size Front | 120/70 ZR 17 |
| Tyre Size Rear | 180/55 ZR 17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Category leading power from the same 765cc Triple that powers the Moto2™ grid giving you responsive, faster acceleration for ultimate track performance.
Equipped with fully adjustable Öhlins NIX Upside Down Forks and STX40 RSU, clip-on handlebars and race ready components for precise handling.
Looking to take the street-triple-765-rx for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the street-triple-765-rx? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.