| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 765 cc |
| Bore x Stroke | 78 x 53.4 mm |
| Compression Ratio | 13.25:1 |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Cooling system | Liquid-cooled |
| Max Power | 130 PS / 128.2 bhp (95.6 kW) @ 12,000 rpm |
| Max Torque | 80 Nm @ 9,500 rpm |
| Frame Design | Aluminium beam twin spar frame with 2 piece high pressure die cast rear subframe |
|---|---|
| Seat Height | 836 mm |
| Wheel Base | 1399 mm |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 3.5 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 5.5 in |
| Brakes Front | Twin 310 mm floating discs, Brembo Stylema 4-piston radial monobloc calipers, OC-ABS, Brembo MCS radial master cylinder |
|---|---|
| Brakes Rear | Single 220 mm disc, Brembo single piston caliper, OC-ABS |
| Tyre Size Front | 120/70 ZR 17 |
| Tyre Size Rear | 180/55 ZR 17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Class leading power, the highest ever specification of brakes and technology, plus the next level in razor sharp handling – this is the new performance naked sports benchmark.
With the new generation’s major step up in technology and stunning looks, the RS adds the highest specification brakes, the most advanced handling set-up and sets a new benchmark as THE most powerful Street Triple ever.
Looking to take the street-triple-765-rs for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the street-triple-765-rs? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.