| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 765 cc |
| Bore x Stroke | 78 x 53.4 mm |
| Compression Ratio | 13.25:1 |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Cooling system | Liquid-cooled |
| Max Power | 120 PS / 118.4 bhp (88.3 kW) @ 11,500 rpm |
| Max Torque | 80 Nm @ 9,500 rpm |
| Frame Design | Aluminium beam twin spar frame with 2 piece high pressure die cast rear subframe |
|---|---|
| Seat Height | 826 mm |
| Wheel Base | 1402 mm |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 3.5 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 5.5 in |
| Brakes Front | Twin 310 mm floating discs, Brembo M4.32 4-piston radial monobloc calipers, OC-ABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Single 220 mm disc, Brembo single piston caliper, OC-ABS |
| Tyre Size Front | 120/70 ZR 17 |
| Tyre Size Rear | 180/55 ZR 17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
A major step-up in performance, capability, and technology, to match its legendary triple powered character – this is the new definitive streetfighter.
Aggressive new style, 120PS of Moto2™-derived performance, advanced rider technology and the next level in the Street R’s commanding ride – the new generation is here.
Looking to take the street-triple-765-r for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the street-triple-765-r? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.