| Engine Type | Liquid-cooled, inline 3-cylinder, 12 valve, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 1160 cc |
| Bore x Stroke | 90 x 60.8 mm |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Fuel Capacity | 15.5 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Aluminium twin spar frame, bolt-on aluminium rear subframe |
|---|---|
| Seat Height | 830 mm |
| Wheel Base | 1445 mm |
| Brakes Front | Twin, 320 mm floating discs, Brembo Stylema monobloc calipers, Brembo MCS radial master cylinder, OC-ABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Single, 220 mm disc, Brembo, twin-piston caliper (2 x 26mm), OCABS |
| Tyre Size Front | Pirelli Diablo Supercorsa SP V3 - 120/70ZR17 58W |
| Tyre Size Rear | Pirelli Diablo Supercorsa SP V3 - 190/55ZR17 75W |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Looking to take the speed-triple-1200-rx-limited-edition for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the speed-triple-1200-rx-limited-edition? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.