| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 1160 cc |
| Bore x Stroke | 90 x 60.8 mm |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Fuel Capacity | 15.5 L |
| Cooling system | Liquid-cooled |
| Max Power | 180 PS / 177.5 bhp (132.4 kW) @ 10,750 rpm |
| Max Torque | 125 Nm @ 9,000 rpm |
| Frame Design | Aluminium twin spar frame, bolt-on aluminium rear subframe |
|---|---|
| Seat Height | 830 mm |
| Wheel Base | 1445 mm |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium, 17 x 3.50 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium, 17 x 6.00 in |
| Brakes Front | Twin 320mm floating discs. Brembo Stylema monobloc calipers, OC-ABS, radial master cylinder with separate reservoir, span |
|---|---|
| Brakes Rear | Single 220mm disc. Brembo twin piston caliper, OC-ABS. Rear master cylinder with separate reservoir. |
| Tyre Size Front | 120/70 ZR17 |
| Tyre Size Rear | 190/55 ZR17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The Speed Triple 1200 RS delivers an absolute revolution in terms of Speed Triple power, performance, handling and technology.
Looking to take the speed-triple-1200-rs for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the speed-triple-1200-rs? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.