Learner Approved Motorcycle
| Engine Type | Liquid-cooled, 4 valve, DOHC, single-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 398.15 cc |
| Bore x Stroke | 89 x 64 mm |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Fuel Capacity | 13 L |
| Cooling system | Liquid-cooled |
| Max Power | 40 PS / 39.5 bhp (29.4 kW) @ 8,000 rpm |
| Max Torque | 37.5 Nm @ 6,500 rpm |
| Frame Design | Hybrid spine/perimeter, tubular steel, bolt-on rear subframe |
|---|---|
| Seat Height | 835 mm |
| Wheel Base | 1418 mm |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium alloy 10 spoke, 19 x 2.5 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium alloy 10 spoke, 17 x 3.5 in |
| Brakes Front | 320mm fixed disc, four-piston radial caliper, ABS |
|---|---|
| Brakes Rear | 230mm fixed disc, ByBreTM single piston floating caliper, ABS |
| Tyre Size Front | 100/90-19 |
| Tyre Size Rear | 140/80-17 |
| LAMS Approved | YES |
|---|
With its agile handling, class-leading performance and premium finish, the Scrambler 400 X is cool and capable.
Looking to take the scrambler-400-x for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the scrambler-400-x? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.