| Engine Type | Liquid-cooled, 8 valve, SOHC, 270° crank angle parallel-twin |
|---|---|
| Displacement | 1200 cc |
| Bore x Stroke | 97.6 x 80 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Max Power | 66.2kW/89bhp/90PS @ 7000 rpm |
| Max Torque | 110Nm @ 4250 rpm |
| Frame Design | Tubular steel |
|---|---|
| Seat Height | 820 mm |
| Wheel Base | 1525 mm |
| Wheel Travel Front | Tubeless 36-spoke 21 x 2.15in, aluminium rims |
| Wheel Travel Rear | Tubeless 32-spoke 17 x 4.25in, aluminium rims |
| Brakes Front | Twin 310mm discs, 2 piston Nissin axial caliper, ABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Single 255mm disc, single piston floating Nissin caliper, ABS |
| Tyre Size Front | 90/90-21 |
| Tyre Size Rear | 150/70 R17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
With its low seat height and effortless ergonomics, the Scrambler 1200 X inspires confidence on the road and off it.
All of the Scrambler 1200’s incredible performance, capability and style, made more accessible. With its low seat height and effortless ergonomics, the Scrambler 1200 X inspires confidence on the road and off it.
Looking to take the scrambler-1200-x for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the scrambler-1200-x? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.