| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
|---|---|
| Displacement | 798 cc |
| Bore x Stroke | 78 x 55.7 mm |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Fuel Capacity | 18.6 L |
| Cooling system | Liquid-cooled |
| Max Power | 115 PS / 113 bhp (84.6 kW) @ 10,750 rpm |
| Max Torque | 83 Nm @ 8,500 rpm |
| Frame Design | Tubular steel perimeter frame |
|---|---|
| Seat Height | 835 mm |
| Wheel Base | 1422 mm |
| Curb Mass | 214 kg |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium alloy, 5 spoke, 17 x 3.5 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium alloy, 5 spoke, 17 x 5.5 in |
| Brakes Front | Twin 310mm floating discs, 4-piston radial calipers, OCABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Single 255mm fixed disc, single piston sliding caliper, OCABS |
| Tyre Size Front | 120/70 R 17 |
| Tyre Size Rear | 180/55 R 17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Built for riders who crave both thrilling performance and long-distance comfort. Whether you're breaking free from the daily grind or chasing new horizons, the All-new Tiger Sport 800 delivers pure exhilaration and instant escapism with every ride.
From weekend blasts to spontaneous journeys into the unknown, the Tiger Sport 800 transforms every ride into a thrilling adventure. Its refined engineering and smooth power delivery provide the freedom to break away from the ordinary and immerse in the road ahead.
Looking to take the tiger-sport-800 for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the tiger-sport-800? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.