Learner Approved Motorcycle
| Engine Type | Liquid-cooled, inline 3-cylinder, 12 valve, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 660 cc |
| Bore x Stroke | 74 x 51.1 mm |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Fuel Capacity | 18.6 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Tubular steel perimeter frame |
|---|---|
| Seat Height | 835 mm |
| Wheel Base | 1418 mm |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium alloy, 5 spoke, 17 x 3.5 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium alloy 5 spoke, 17 x 5.5 in |
| Brakes Front | Twin, 310 mm fixed discs, 2-piston sliding calipers, OCABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Single, 255 mm disc, single-piston sliding caliper, OCABS |
| Tyre Size Front | 120/70 R 17 |
| Tyre Size Rear | 180/55 R 17 |
| LAMS Approved | YES |
|---|
Looking to take the tiger-sport-660-lams for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the tiger-sport-660-lams? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.