| Engine Type | Liquid-cooled, inline 3-cylinder, 12 valve, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 888 cc |
| Bore x Stroke | 78 x 61.9 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Fuel Capacity | 20 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Tubular trellis main frame, steel. Fabricated, bolt-on aluminium rear subframe. |
|---|---|
| Seat Height | 860 mm |
| Wheel Base | 1551 mm |
| Wheel Travel Front | Spoked tubeless, 21 x 2.15 in |
| Wheel Travel Rear | Spoked tubeless, 17 x 4.25 in |
| Brakes Front | Twin 320 mm floating discs, Brembo Stylema 4-piston Monobloc calipers. Radial front master cylinder, OCABS |
|---|---|
| Brakes Rear | Single, 255 mm disc, single-piston sliding caliper, OCABS |
| Tyre Size Front | Bridgestone Battlax Adventure 90/90-21 |
| Tyre Size Rear | Bridgestone Battlax Adventure 150/70 R17 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
Enhanced specification and added protection deliver true off-road capability at a compelling price.
Urban Grey and Sapphire Black with bold Baja Orange accents project purposeful off-road energy.
Looking to take the tiger-900-desert-edition for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the tiger-900-desert-edition? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.