| Engine Type | Liquid-cooled, inline 3-cylinder, 12 valve, DOHC |
|---|---|
| Displacement | 1160 cc |
| Bore x Stroke | 90 x 60.7 mm |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Fuel Capacity | 20 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| Frame Design | Tubular frame, steel with forged aluminium outriggers. Fabricated, bolt-on aluminium rear subframe |
|---|---|
| Seat Height | 850 mm |
| Wheel Base | 1560 mm |
| Wheel Travel Front | Cast aluminium alloy, 19 x 3.0 in |
| Wheel Travel Rear | Cast aluminium alloy, 18 x 4.25 in |
| Brakes Front | Twin 320 mm floating discs, Brembo M4.30 Stylema monobloc radial calipers, OCABS, Magura HC1 span adjustable radial master cylinder with separate reservoir |
|---|---|
| Brakes Rear | Single 282 mm disc, Brembo single-piston axial caliper, OCABS |
| Tyre Size Front | 120/70 R19 |
| Tyre Size Rear | 150/70 R18 |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The highest specification 20L Tiger 1200 for ultimate long-distance adventure.s
Sophisticated schemes, with contrast accents that create an elegant, road-adventure look.
Looking to take the tiger-1200-alpine-edition for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the tiger-1200-alpine-edition? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.