Learner Approved Motorcycle
| Engine Type | Liquid-cooled 4-stroke |
|---|---|
| Displacement | 471 cc |
| Bore x Stroke | 67 x 66.8 |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Starter | Electric |
| Fuel Capacity | 12 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2,175 x 830 x 1,135 mm |
|---|---|
| Seat Height | 790 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Wheel Base | 1,485 mm |
| Wheel Travel Front | 134 |
| Wheel Travel Rear | 145 |
| Brakes Front | 1x 310mm disc, ABS |
|---|---|
| Brakes Rear | 1x 240mm disc, ABS |
| Tyre Size Front | 110/80-19 |
| Tyre Size Rear | 150/70-17 |
| LAMS Approved | YES |
|---|
Producing a healthy 43.4Nm torque, the LAMS approved twin-cylinder engine has been tuned for crisp response and smart acceleration.
The CL500 drips with style and detail that only comes with long history, and begs to be ridden, customised and enjoyed.
Looking to take the cl500 for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the cl500? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.