Learner Approved Motorcycle
| Engine Type | Liquid Cooled, 4-stroke |
|---|---|
| Displacement | 125 cc |
| Bore x Stroke | 53.5 x 55.5 |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Starter | Electric |
| Fuel Capacity | 8.1 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 1,936 x 741 x 1,108 mm |
|---|---|
| Seat Height | 764 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Wheel Base | 1,313 mm |
| Wheel Travel Front | 89 |
| Wheel Travel Rear | 95 |
| Brakes Front | 1x 220mm disc,CBS |
|---|---|
| Brakes Rear | Drum |
| Tyre Size Front | 100/70-14 |
| Tyre Size Rear | 130/70-13 |
| LAMS Approved | YES |
|---|
They’re affordable and get excellent fuel mileage. And when you’re on a Honda PCX, you get all of that combined with Honda engineering and quality.
The engine features a four-valve design, also making it cleaner and more economical. Around town or just cruising on the weekend, the PCX isn’t just another scooter—it’s a premium Honda experience
Looking to take the pcx for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the pcx? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.