| Engine Type | Liquid-cooled 4-stroke |
|---|---|
| Displacement | 449.7 cc |
| Bore x Stroke | 96 x 62.1 |
| Compression Ratio | 13:5:1 |
| Fuel Capacity | 8.5 l |
| Cooling system | Liquid cooled |
| LxWxH | 2175 x 827 x 1258 mm |
|---|---|
| Ground Clearance | 328 |
| Wheel Travel Front | 268 |
| Brakes Front | 1x 260mm disc |
|---|---|
| Brakes Rear | 1x 240mm disc |
| LAMS Approved | NO |
|---|
The compact engine delivers plenty of power, while the lightweight chassis and special suspension settings give you great handling.
The latest tech, including Honda Selectable Torque Control, ensure traction is maximised in different conditions. Add to all of it Honda’s legendary reliability and you can keep on going wherever and whenever you like.
Looking to take the crf450rx for a test ride? Tell us when it suits you and we will be in touch to confirm the time and bike availability.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
We have great finance options for your next Honda purchase here at (Rising Sun Townsville + ".")
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.
Want to know more about the crf450rx? Our sales team have years of experience and can help with your enquiry.
Simply enter your details in the form provided and we will be in touch to discuss your enquiry.